POLSKI ENGLISH DEUTSCH FRANÇAIS ESPAÑOL ITALIANO Dzisiaj jest środa, 8 grudnia 2021 r. 

 


 


Teatr LOGOS rozpoczął swoją działalność 2 listopada 1987 r. z inicjatywy ks. Waldemara Sondki. Do tej pory przygotował 56 spektakli premierowych i zagrał prawie 2200 przedstawień. 2 listopada 2020 r. Teatr obchodził swoje trzydzieste trzecie urodziny!
Spośród wszystkich premier najczęściej prezentowane spektakle to:
- "Podróż do zielonych cieni" - wg Finna Methlinga w reż. Tadeusza Junaka - 169 przedstawień
(przedstawienie grane w wersji polskiej i hiszpańskiej),
- "O Łazarzu" wg Fiodora Dostojewskiego w reż. Piotra Krukowskiego - 104 przedstawienia,
- "Przypowieść" - spektakl autorski Romana Komassy - 101 przedstawień,
- "Spowiedź w drewnie" - Jana Wilkowskiego - 90 przedstawień,
- "Salome" - wg Oscara Wilde'a - 87 przedstawień,
- "Dekalog" - spektakl autorski Romana Komassy - 80 przedstawień,
- "Moje urodziny" - wg opowiadania S. Aleksijewicz w reż. Piotra Krukowskiego - 78 przedstawień,
- "Oratorium Oświęcimskie" Aliny Nowak w reż. Andrzeja Kierca - 65 przedstawień,
- "Pragnę tylko, żeby mnie ktoś kochał" - wg dramaturgów amerykańskich w reż. Andrzeja Kierca - 63 przedstawienia,
- "Mały Książę" A. de Saint- Exupéry'ego w reż. Andrzeja Kierca - 59 przedstawień,
- "Zemsta" - przedstawienie teatru ruchu wg A. Fredry w reż. Romana Komassy - 59 przedstawień.

Teatr LOGOS działa przy Kościele Rektoralnym Środowisk Twórczych. Kościół ten i Teatr LOGOS tworzą centrum kultury chrześcijańskiej Łodzi. W listopadzie 2004 roku ks. Arcybiskup Władysław Ziółek Metropolita Łódzki erygował tu Europejskie Centrum Kultury LOGOS, które uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Jest to prestiżowe miejsce spotkań środowisk twórczych, naukowych i intelektualnych. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różnorodne imprezy kulturalne. Centrum posiada własną galerię, a wśród wystawiających swe prace byli m.in.: prof. St. Fijałkowski, prof. St. Rodziński, Jan Lebenstein, prof. Jerzy Nowosielski, Jerzy Duda-Gracz, prof. Andrzej Kabała, Tadeusz Siara, Krzysztof Skórczewski. Wagę tego miejsca dostrzegają także władze miasta i województwa. Dowodem tego jest Nagroda Miasta Łodzi przyznana Teatrowi w 1997 r., Medal Honorowy Wojewody Łódzkiego przyznany ks. Waldemarowi Sondce w roku 1998 oraz Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla ks. Waldemara Sondki i dla Jolanty Kowalskiej. W 2000 r., z racji XV-lecia teatru, nagrody Prezydenta Miasta Łodzi otrzymali: ks. Waldemar Sondka, Jolanta Kowalska, Nina Tarłowska i Marek Targowski. W 2000 roku Teatr a w 2007 roku ksiądz Waldemar Sondka otrzymali nominację do nagrody Totus Tuus w kategorii osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej. Teatr LOGOS jest formą duszpasterstwa w stosunku do tych, którzy go tworzą, jak i do tych, którzy zasiadają na widowni. Prowokuje do refleksji, do szukania dróg dojścia do Boga i drugiego człowieka.

24 września 2017 roku ks. Waldemar Sondka otrzymał Nadzwyczajną Złotą Maskę „za konsekwentne, przy udziale repertuaru na niezmiennie wysokim poziomie artystycznym i intelektualnym, budowanie od 30 lat marki Teatru Logos w Łodzi”.

W dokonaniach Teatru LOGOS liczy się przede wszystkim doświadczenie wspólnoty ludzi odkrywających swoje człowieczeństwo w sztuce, kulturze. W ciągu trzydziestu trzech lat działalności zespół gościł 40 razy za granicą: w Niemczech, Anglii, Walii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, na Białorusi, Łotwie, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych i na Słowacji. Za granicą zaprezentowano 186 spektakli.
LOGOS wspiera także rozwój i relacje z innymi Twórcami kultury chrześcijańskiej – w roku 2017 artyści Teatru byli uczestnikami Forum Teatrów Chrześcijańskich odbywającego się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a w 2018 roku zaprezentowali podczas tego wydarzenia spektakl Krzesła w reżyserii Ewy Wycichowskiej.
Teatr LOGOS ma stałe miejsce na mapie kulturalnej Łodzi. Jak podkreślała pani profesor Irena Sławińska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jest jedynym teatrem chrześcijańskim w Polsce, a może i w Europie, działającym na tak szeroką skalę.

Siedziba Teatru:
Łódź, ul.Marii Skłodowskiej-Curie 22
tel. +48 42 6376545, fax. +48 42 6373731
e-mail: teatr@logos.art.pl

Dyrektorem i kierownikiem duchowym Teatru Logos jest ks. Waldemar Sondka.


 
Design and hosting by Imaginarium